Breaking News :

nothing found
14 lipca, 2024

Zakup mieszkania – z pośrednikiem czy bez?

W sieci żywe są dyskusje na temat zakupu mieszkań. Poza kwestiami związanymi z wyborem konkretnego lokum, niezwykle często omawiana jest sama procedura kupna. Szczególnie palącą sprawą jest wybór między pośrednikiem a samodzielną realizacją transakcji.

Kupno mieszkania z pośrednikiem 

Do jego zadań należy przede wszystkim wyszukiwanie atrakcyjnych ofert, które spełniają nasze wymagania. Do tego dochodzi również załatwiania niezbędnych formalności, sprawdzanie podpisywanych dokumentów i ogólna pomoc w zakupie wymarzonego mieszkania (wspólne oglądanie, przedstawienie najważniejszych zalet i wad etc.).

Wszystko to sprawia, że cała procedura wydaje się łatwiejsza, wygodniejsza i przede wszystkim szybsza. Nabywcy nie muszą bowiem przeszukiwać ofert, a także zajmować ich analizą – atrakcyjne mieszkania na sprzedaż przedstawia nam bowiem pośrednik.

Problemem okazują się tu jednak koszty. Biura nieruchomości pobierają bowiem stosowne prowizje, które są zależne od ceny mieszkań (wynieść mogą one nawet kilka procent!). Im więc droższa nieruchomość, tym większy zarobek dla pośrednika. Wszystko to sprawia, że warto najpierw znaleźć biuro, które pobiera stosunkowo niewielkie opłaty. Ważne są też wszelkie opinie na jego temat. Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy interesujący nas pośrednik rzeczywiście jest godny zaufania.

Mieszkania na sprzedaż bez pośredników 

Współpraca z agencją nieruchomości kosztuje, często sporo. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup mieszkań bez pośredników. Pomocni w tym okazują się sami deweloperzy, którzy w sposób bardzo dokładny przedstawiają swoje oferty. Dzięki temu zainteresowani klienci łatwo mogą zorientować się, jakie mieszkania są na sprzedaż, a także jak wygląda koszt ich zakupu. Jest to ważne zwłaszcza w dużych miastach, w których obecnie buduje się na potęgę.

Kupno mieszkania bez pośredników to gwarancja nie tylko niższych wydatków, ale również pewnej swobody. Sami możemy przeszukiwać oferty rynkowe i decydować, które z nich przejdą kolejne etapy selekcji. Oczywiście wymaga to nieco pracy, jednak wysiłek w tym przypadku może bardzo się opłacić. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie lubią ograniczać się do ofert, które wyszuka ktoś inny.

Oczywiście cały czas trzeba zdać sobie sprawę, że proces zakupu mieszkania jest złożony. Nie jest to nowy telewizor czy sprzęt grający, za który wystarczy zapłacić. Konieczne są konkretne procedury, w których pomóc nam może sam deweloper. O czym trzeba pamiętać?

  •       Notariusz – to on dba o bezpieczeństwo całej transakcji. Warto udać się do niego jeszcze przed zakupem nieruchomości, by uzyskać konkretne informacje na temat tego, co należy sprawdzić i czego się wystrzegać. Będzie on niezbędny do finalizacji zakupu.
  •       Analiza instalacji w mieszkaniu – analiza nieruchomości do strony technicznej jest bardzo ważne. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat instalacji gazowych, eklektycznych i wodnych, należy postawić na pomoc fachowcy.
  •       Odbiór techniczny – kolejna kwestia, którą powinien zająć się specjalista. Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi, czy wszystko w naszym wymarzonym mieszkaniu zostało wykonane jak należy.
  •       Dewelopera też trzeba zweryfikować ­– podobnie jak w przypadku agencji nieruchomości, analiza opinii na temat firm może okazać się kluczowa. Warto decydować się wyłącznie na sprawdzonych i cenionych deweloperów.

Mieszkanie z pośrednikiem czy bez? 

Jak to często w takich sprawach bywa, ostateczna odpowiedź na pytanie jest zależna od preferencji samego klienta. Jeśli bowiem jest w stanie dopłacić pewną kwotę, by wszystkimi sprawami zajął się agent, wybór pośrednika może okazać się dobrym posunięciem. Należy jednak pamiętać, że wysokość prowizji często jest dość wysoka. Mieszkania na sprzedaż bez pośredników to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nieco oszczędzić lub po prostu wolą zająć się wszystkim samodzielnie.

Niezależnie od wybranej opcji, mieszkanie trzeba kupować z głową. Należy dokładnie wszystko sprawdzić (czasem kilkakrotnie), by mieć pewność, że cała transakcja przebiegnie w sposób bezproblemowy.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina

Read Previous

Panele słoneczne na dachu czy na gruncie?

Read Next

Transport międzykontynentalny – rozwiązania dla przedsiębiorców