Breaking News :

nothing found
14 lipca, 2024

Jak dbać o zęby – higiena jamy ustnej dziecka

O zdrowe zęby naszych dzieci należy zadbać zanim one się jeszcze pojawią. Prawidłowa higiena jamy ustnej zaprocentuje bowiem w przyszłości. Najważniejsza w naszych działaniach jest jednak systematyczność.

Czym myć ząbki niemowlaka?

Brak ząbków nie oznacza, że nie mamy o co się troszczyć. Wręcz przeciwnie. Od pierwszych miesięcy warto zaopatrzyć się w nakładkę silikonowa na palec i masować delikatnie dziąsła maluszka. Może to być nawet czysty gazik zwilżony wodą. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, czas na szczoteczkę. Tu wybór jest przeogromny. Półki sklepowe uginają się pod ilością produktów do higieny jamy ustnej. Produkty dedykowane dla najmłodszych mogą zaskoczyć nas kształtami i kolorystyką. Najważniejsze jednak, by szczoteczka była miękka. Dobrym i sprawdzonym wyborem jest szczoteczka soniczna. Szczególnie polecana jest dla dzieci, które niechętnie podchodzą do tematu mycia ząbków. Delikatne drgania oraz efekty dźwiękowe zaciekawią malucha i być może zmieni on podejście do higieny jamy ustnej. Przed wyborem szczoteczki sonicznej warto zerknąć na rankingi, gdyż rozpiętość cenowa jest ogromna.

Jak często?

Pamiętajmy jednak, że nawet najdroższa szczoteczka soniczna nie uchroni naszego dziecka przed próchnicą, jeśli mycie zębów nie będzie odbywało się systematycznie- przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli maluch będzie miał opory przed myciem ząbków, trzeba niestety popracować nad sposobem przekonania go do konieczności mycia ząbków. Systematyczność czynności szybko przyniesie skutek i maluch po kilku dniach przestanie stawiać opór.

Read Previous

Butelka czy karmienie piersią?

Read Next

Witamina D i jej rola w organizmie