Breaking News :

nothing found
13 grudnia, 2024

Jak poprawić komfort pacjenta leżącego? Parę prostych zasad

komfort-pacjenta

Pacjenci w szpitalu bardzo częstą zostają „uziemieni” w swoich łóżkach. Stan chorobowy nie pozwala im na swobodne podniesienie się na nogi, przez co ich stan psychiczny znacząco spada. Jak więc podnieść poziom komfortu (a co za tym idzie – poczucia bezpieczeństwa) u tak zwanego „pacjenta leżącego”? Właśnie na tej kwestii skupiliśmy się w poniższym artykule – gorąco zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Przede wszystkim: komfort fizyczny

Zanim przejdziemy do tego, jak poprawić nastrój pacjenta leżącego, skupimy się na kwestii nadrzędnej: czyli komforcie fizycznym. Musisz mieć na uwadze, że osoba spędzająca całe dnie w pozycji leżącej będzie inaczej odczuwała panujące warunki.

Najprościej jest zacząć od regularnego wietrzenia sali, na której znajduje się pacjent. Możesz tego dokonać po prostu otwierając okno, lub też używając profesjonalnych wentylatorów. Zwracaj też uwagę na panującą temperaturę – jej optymalna wartość to od 20 do 21 stopni Celsjusza.

Postaraj się też tłumić wszystkie drażniące hałasy – zarówno pod postacią głośnej aparatury medycznej, jak i ochoczo rozmawiających ze sobą pacjentów. Osoby chore trafiają się różne – niektóre są bardziej, a niektóre (niestety) mniej kulturalne i mogą nie szanować chociażby ciszy nocnej.

W takiej sytuacji porządek powinna zaprowadzić osoba „wyższa rangą”, czyli pielęgniarka, lekarz, czy nawet sam dyrektor placówki medycznej.

Czas na komfort psychiczny (i prywatność)

Komfort psychiczny i prywatność to pojęcia, które idą ze sobą w parze. Najczęściej, gdy pacjent uskarża się na złe samopoczucie mentalne, ma to właśnie związek z brakiem prywatności.

Na szczęście bardzo łatwo jest temu zapobiec (tak – nawet na sali, w której wnętrzu znajduje się kilku pacjentów). Proponujemy zacząć od zasłaniających łóżka parawanów – zdziwisz się, jak wiele jest w stanie zmienić kawałek nieprzeźroczystego materiału.

Jeśli warunki (zarówno finansowe, jak i „budowlane”) na to pozwalają – warto też zadbać o jak największą liczbę jednoosobowych łazienek. Chyba nie musimy komentować, dlaczego ta kwestia może być dla wielu pacjentów bardzo ważna.

Na zakończenie – odpowiedni sprzęt medyczny

Co prawda większość Twoich pacjentów nie będzie specjalistami od sprzętu medycznego, jednak naprawdę łatwo jest rozróżnić profesjonalne wyposażenie medyczne od tego „po taniości”. W jaki sposób? Chociażby po tym, jaka jest awaryjność danego sprzętu.

Jeśli jesteś na etapie wyboru sprzętu medycznego – zwróć więc uwagę na to, czy firma sprzedająca oferuje także darmowy serwis w przypadku awarii.

Przed zakupem koniecznie zapoznaj się też z aktualnie panującymi regulacjami prawnymi w kwestii urządzeń medycznych – sprawdź też zawartość wszystkich niezbędnych certyfikatów.

Pamiętaj, że praca z chorymi to ogromna odpowiedzialność i nie ma w niej miejsca na półśrodki. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, tak by pacjent czuł się komfortowo zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze kontaktuj się z branżowym specjalistą. Powodzenia!

Read Previous

Sprężarka zmiennoobrotowa — co to jest i kiedy warto z niej korzystać

Read Next

Pozwolenie Wodnoprawne – Co to Jest i Jakie Są Wymagania?