Dobór sprężarki powietrza o parametrach odpowiednich dla danego przedsiębiorstwa i jego potrzeb nie jest wcale łatwym zadaniem. Należy uwzględnić zarówno sposób prowadzonej produkcji, jak i wiele innych parametrów i czynników. Tylko odpowiednia analiza potrzeb i sytuacji firmy pozwoli na precyzyjne dobranie odpowiedniej sprężarki. Jednak oprócz tego ważne jest poznanie rynku i uświadomienie sobie mocnych i słabych stron płynących użytkowania każdego z kompresorów. Podpowiadamy, czym są sprężarki zmiennoobrotowe oraz kiedy warto z nich korzystać.
Charakterystyka sprężarek zmiennoobrotowych
Wybór konkretnego wariantu i modelu sprężarki zawsze musi być dostosowany do charakterystyki i zastosowania. Dotyczy to również wyboru sprężarek o stałej lub zmiennej wydajności. Sprężarki o zmiennej wydajności najlepiej nadają się do fabryk, w których wymagania dotyczące sprężania są zmienne, a produkcja zróżnicowana. Dlatego sposób dostarczania sprężonego powietrza oraz sposób działania sprężarki również musi być elastyczny i zmienny, aby dostosować się do realiów przedsiębiorstwa. Sprężarki o zmiennej wydajności charakteryzują się możliwością obliczenia ilości powietrza potrzebnej do pracy urządzeń produkcyjnych w danym momencie. Kupując kompresor, najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest ciśnienie robocze osiągane przez kompresor. Jest to współczynnik określający maksymalne ciśnienie, jakie może zapewnić sprężarka. Oprócz tego ważna jest także wydajność sprężarki. Wahają się od 0,51 do 58,20 m3/min. Ostatnim parametrem istotnym w pracy sprężarki powietrza jest moc silnika. Dotyczy to wartości pomiędzy 5,5 kW a 355 kW. Najważniejsze jest to, że sprężarkę powietrza należy dostosować do potrzeb produkcyjnych, a nie odwrotnie. Dzięki temu firma ma pełną kontrolę nad poborem powietrza i zużyciem energii elektrycznej.
W jakich zakładach najlepiej sprawdzą się kompresory ze zmienną wydajnością?
Sprężarki o zmiennej wydajności umożliwiają pracę z wydajnością od 0,51 do 58,20 m3/min w zależności od modelu. To bardzo duża różnica, która sprawia, że te urządzenia są bardzo funkcjonalne i elastyczne. Dlatego są idealnym rozwiązaniem dla fabryk, w których sama produkcja i jej wydajność są różne. Sprężarka podąża za tymi zmianami i łatwo się dostosowuje. Dużą zaletą kompresorów o zmiennej wydajności jest możliwość obliczenia ilości powietrza potrzebnego podczas użytkowania urządzenia. Sprężarki o zmiennej wydajności doskonale sprawdzają się w przemyśle elektronicznym, lotniczym, maszynowym, petrochemicznym, chemicznym, wojskowym, medycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Ponadto producenci dokładają wszelkich starań, aby sprężarki o zmiennej wydajności były energooszczędne i zachowywały wysoką sprawność.
Kiedy wybrać sprężarkę zmiennoobrotową?
Sprężarki o zmiennej wydajności mają wielu zwolenników. Wynika to z ich licznych zalet, którymi się wyróżniają. Najważniejsze z nich to wydajność i ekonomiczny charakter pracy. Aspekty te są wysoko cenione niezależnie od branży i gałęzi przemysłu. Ponadto sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej są łatwe w utrzymaniu i bezawaryjne. Dzięki działaniu 1:1 redukcja ciśnienia i użytkowanie są możliwe w dowolnym momencie. Ponadto sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej są najcichsze na rynku. Dlatego doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie szczególnie ważna jest redukcja hałasu, tj. w obiektach, w których sprężarki pracują w tych samych pomieszczeniach co ludzie. Praca sprężarki o zmiennej wydajności to nic innego jak możliwość dostosowania ilości sprężonego powietrza wytwarzanego aktualnie przez procesy technologiczne i urządzenia pneumatyczne według potrzeb. Dzięki temu straty energii są minimalne. Dodatkowo sprężarki o zmiennej wydajności przystosowane są do odzysku energii cieplnej, co zapewnia najlepszą efektywność energetyczną. Sprężarki powietrza o zmiennej prędkości są szczególnie polecane dla małych firm i nowo powstających przedsiębiorstw, które koncentrują się na oszczędnościach i redukcji kosztów. Sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej pozwalają na sterowanie produkcją sprężonego powietrza w taki sposób, aby ograniczyć dodatkowe koszty związane z nadprodukcją tego medium. Niezależne badania wykazały, że zastosowanie sprężarki powietrza o zmiennej wydajności pozwala uzyskać do 40% oszczędności energii elektrycznej w porównaniu do działania sprężarek o stałej wydajności.
Krótko mówiąc, sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej są najlepszym rozwiązaniem dla firm wytwarzających produkty sezonowe lub mających różnorodne potrzeby w zakresie wykorzystania sprężonego powietrza. To także świetny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej w niepewnych czasach lub przy zmieniających się wolumenach zamówień i obciążeniach.