Breaking News :

nothing found
19 września, 2024

Panele słoneczne na dachu czy na gruncie?

Decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych to pierwszy krok w stronę znacznego ograniczenia rachunków za prąd. Zanim jednak darmowa energia zasili domową instalację elektryczną, niezbędne jest podjęcie kilku kluczowych decyzji. Jedną z nich będzie wybór miejsca montażu paneli.

Panele słoneczne na gruncie 

Umiejscowienie elementów instalacji PV ma wpływ przede wszystkim na wydajność całego systemu, jak również na koszt montażu, jego trudność oraz ilość zajmowanej powierzchni. Fotowoltaika na gruncie pozwala nam skorzystać ze znacznie większej przestrzeni niż w przypadku dachu (choć oczywiście jest ona zależna od wielkości działki). Dzięki temu zyskujemy swobodę wyboru najkorzystniejszego miejsca pod względem poziomu nasłonecznienia. Niemal zawsze udaje się wtedy zamontować moduły skierowane w stronę południową. Panele instalowane na gruncie mogą być wyposażone w systemy nadążne, które obracają je w kierunku słońca.

Może być to jednak wyłącznie pozorna zaleta tego rozwiązania. Jeśli dysponujemy dużą działką, bez wielu elementów, które zasłaniają promienie słoneczne (np. drzewa i budynki), rzeczywiście możemy liczyć na zysk w postaci sporej efektywności energetycznej. Gorzej jednak wygląda sytuacja wówczas, gdy działka jest mała lub gdy leży w sąsiedztwie wielu budowli tworzących cień.

Trzeba przy tym podkreślić, że panele muszą znajdować się w sporej odległości od siebie, by nie zasłaniały się nawzajem. To zaś sprawia, że zajmują dużą przestrzeń. Po stronie zalet paneli fotowoltaicznych na gruncie należy natomiast dopisać łatwość czyszczenia i konserwacji.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady i zalety
ZALETY WADY
Możliwość wykorzystania dużej przestrzeni użytkowej Panele zajmują dużo miejsca
Łatwiejszy wybór optymalnego miejsca montażu Wyższe koszty – konieczność wykorzystania droższej konstrukcji 
Systemy obracające panele Drzewa i budynki mogą zasłaniać panele
Łatwe czyszczenie i konserwacja Ryzyko kradzieży i aktów wandalizmu

Panele słoneczne na dachu 

Jest to bez wątpienia znacznie popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych. Elementy instalacji PV montowane na dachu nie zajmują przestrzeni użytkowej, co jest szczególnie ważne dla właścicieli niewielkich działek.

Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych na dachu jest mniejsza liczba elementów, które mogą blokować dostęp do promieni słonecznych. Problemem mogą być jedynie szczególnie wysokie drzewa. Sam montaż jest tańszy, choć może okazać się trudniejszy niż w przypadku montażu paneli na gruncie.

Konstrukcja dachu może wpływać również na efektywność pracy instalacji. Pod uwagę trzeba wziąć nachylenie, ilość spadów, obecność elementów wystających (lukarny, kominy etc.), a także ułożenie połaci dachowych. Na najlepsze osiągi możemy liczyć wówczas, gdy panele zostaną zamontowanie po stronie południowej, przy nachyleniu wynoszącym 25-40 stopni. Dlatego przed montażem instalacji należy wykonać audyt fotowoltaiczny.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady i zalety
ZALETY WADY
Panele nie zajmują przestrzeni użytkowej Często trudniejszy montaż w porównaniu z konstrukcjami zakładanymi na gruncie
Mniejsze zagrożenie zacienienia Konieczność wykonania audytu fotowoltaicznego
Tańszy montaż Trudniejsze czyszczenie i konserwacja

Co wybrać – panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? 

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego najczęściej decyzja jest zależna od specyfiki budynku oraz otaczającej go działku. Panele słoneczne na dachu to optymalne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z własnej przestrzeni użytkowej, a konstrukcja dachu ich domu gwarantuje bezproblemowy montaż wszystkich elementów. W ten sposób zyskują system o bardzo wysokiej efektywności działania.

Instalacja na gruncie zalecana jest natomiast właścicielom dużych działek, na których łatwo wybrać najkorzystniejsze miejsce montażu. Jest ona odpowiednia również ze względu na możliwość wykorzystania systemu nadążnego. Jeśli nie wiecie, która z powyższych metod okaże się optymalna dla Was, skorzystajcie z pomocy specjalistów. Wykonają oni pełen audyt i wskażą najlepsze miejsce montażu.

Źródło: Inverter

Read Previous

Multimetry – czym są i jak ich używać?

Read Next

Zakup mieszkania – z pośrednikiem czy bez?