Breaking News :

nothing found
14 lipca, 2024

Wskazujemy zalety gazu płynnego, propanu

Gaz płynny propan jest obecnie niezwykle popularnym paliwem opałowym. Dodatkowo każdego dnia rozwiązanie to zyskuje nowych zwolenników. Wciąż jednak nie brakuje osób niezdecydowanych, które w różnych źródłach szukają informacji na temat tego, dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazem płynnym propan. Taka wnikliwość i chęć zgłębienia tematu nie powinna dziwić, gdyż wdrażanie ogrzewania gazem propan to poważne przedsięwzięcie. Staramy się więc wskazać najważniejsze zalety korzystania z ogrzewania gazem propan.

Gaz propan z własnego, niezależnego źródła

Często przejście na ogrzewanie gazem poprzedzone jest podjęciem decyzji o wyborze gazu ziemnego lub gazu propan. Nie wszędzie istnieje taki wybór. Wciąż w całej Polsce mamy do czynienia z wieloma regionami, gdzie nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego. W takiej sytuacji gaz propan jest najlepszą alternatywą w stosunku do groźnych dla zdrowia i środowiska metod ogrzewania. Jednak znacznie ważniejszą zaletą gazu propan nad gazem ziemnym jest fakt, że nie jesteśmy uzależnieni od dostaw opału z sieci. Zima jest przewrotnym okresem, kiedy z powodu niskich temperatur czy obfitych opadów śniegu, usterki techniczne są znacznie częstsze, niż przez pozostałą część roku. Posiadanie gazu propan z własnego źródła, czyli zlokalizowanego na terenie posesji zbiornika na gaz, daje dużo większy komfort i pewność. Ciepło w naszym domu wówczas niezależne i pewne. Jedyne o czym należy pamiętać to uzupełnienie zapasu gazu w zbiorniku przed nastaniem zimna.

Najwyższy poziom ekologii i ekonomii – propan 

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby wszelkie nasze działania w każdej dziedzinie życia było możliwie jak najmniej obciążające dla środowiska. Również odgórne inicjatywy rządu i samorządów w postaci dopłat i kampanii społecznych dopingują do wymiany domowych pieców i zastąpienia toksycznych metod ogrzewania bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Jedną z takich ekologicznych form ogrzewania domu, również zalecaną przez liczne organizacje proekologiczne, jest ogrzewanie gazem propan. Powstaje on jako produkt uboczny rafinacji ropy naftowej. W efekcie jest niezwykle czysty chemicznie, a jego spalanie nie powoduje wytwarzania toksycznych spalin. Oczywiste jest, że zawsze mamy do czynienia z jakimiś produktami ubocznymi procesu spalania. Jednak w przypadku gazu propan, tymi spalinami są jedynie woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. 

Ponadto gaz propan jest niezwykle wydajny; również dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych jego wydajność dodatkowo wzrasta. Z gazu propan i powstającej ze spalania pary wodnej odzyskiwana jest maksymalna ilość ciepła, a tym samym spalana jest mniejsza ilość gazu dla uzyskania tej samej, komfortowej temperatury. Jest to ważne nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych. Wydatki na ogrzewanie domu gazem propan są znacznie niższe niż koszty ogrzewania innym opałem. Ponadto wykorzystanie pieca kondensacyjnego dodatkowo i znacząco zmniejsza wysokość rachunków za ogrzewanie.

Ogrzewanie propanem jest czyste i wygodne

Zazwyczaj kotłownia kojarzy nam się z miejscem brudnym i zapylonym. Jest to skojarzenie całkowicie uzasadnione i wynika z doświadczenia. Większość paliw i materiałów opałowych jest brudna i pyląca, niezależnie od tego czy jest to drewno, węgiel kamienny, czy też ekogroszek. Jednak sytuacja jest zupełnie odmienna w przypadku kotłowni, w której znajduje się kocioł na gaz propan

Gaz jest doprowadzany do pieca ze zbiornika znajdującego się na terenie posesji przy pomocy rurek. Cały układ jest zamknięty, a tym samym kotłownia i jej otoczenie pozostaje czyste. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby w tym samym pomieszczeniu zaaranżować pralnię czy spiżarnię. Dodatkowo kotły na gaz propan są niemal całkowicie bezobsługowe. Wystarczy ustawić na piecu odpowiednią temperaturę i już można cieszyć się ciepłem w domu i zapomnieć o doglądaniu pieca. 

Gaz ze zbiornika jest pobierany automatycznie, w ilości niezbędnej do ogrzania domu do wskazanej temperatury. Zaletę tę ogromnie docenią użytkownicy, którzy dotychczas korzystali z pieców na węgiel czy ekogroszek, gdzie niezbędne było każdorazowe rozpalanie ognia, doglądanie pieca, a niejednokrotnie piec wygasał przez noc i rano domowników zastawało przenikliwe zimno. Z bezobsługowym kotłem na gaz propan wszystkie te problemy znikają.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Read Previous

Wywrotki – kiedy taki sprzęt jest niezbędny

Read Next

Elegancja i luksus w domu