Breaking News :

nothing found
14 lipca, 2024

Jak zwiększyć wydajność dłutowania na maszynach CNC 

Wydajność oraz precyzja to czynniki brane pod uwagę w procesie obróbki. Dotyczy to także dłutowania, które jest jedną z metod wykorzystywanych w procesach produkcji do preparacji materiałów.

Co to jest dłutowanie i jego zastosowanie na maszynach cnc

Dłutowanie jest to rodzaj obróbki skrawaniem, podczas którego za pomocą dłutownika skrawany jest materiał. Zadaniem dłutownika jest wykonanie kształtów przy wykorzystaniu ruchu posuwisto-zwrotnego w płaszczyźnie pionowej lub poziomej. Ten rodzaj obróbki stosowany jest przy preparacji kształtów nieobrotowych na przykład kół zębatych, krzywek czy rowków pod wpusty.

Dłutowanie wymaga zastosowania narzędzia – zazwyczaj jednoostrzowego noża, który dostosowany jest szerokością do wykonywanego rowka. Proces dłutowania zachodzi w kilku przejściach. Jest to metoda stosunkowo tania, wynikająca z niskiej ceny samego dłutownika. Jednocześnie dedykowana jest do produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Do centrów tokarskich cnc polecane są narzędzia, które są łatwe w montażu i demontażu i jednocześnie zapewniają precyzję wykonania. Takie dłutowniki poleca marka REV oferująca dłutownice wyposażone w mimośrodowe tuleje, które pozwalają na poruszanie się dłutownika w jednej płaszczyźnie. Co więcej, tuleje mimośrodowe posiadają regulację przesunięcia, która umożliwia dokładne wyrównywanie narzędzia.

Dłutownik napędzany – sposób na zwiększenie wydajności obróbki

Dłutowniki napędzane to narzędzia stworzone w celu zwiększenia wydajności dłutowania na maszynach cnc. Przeznaczone są do preparacji rowków wpustowych i profili uzębionych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jednym z dostępnych na rynku dłutowników napędzanych jest narzędzie STM REV 190528. To chronione patentem narzędzie przeznaczone jest do zastosowania w tokarkach stosujących narzędzia napędzane. Jednocześnie jest innowacyjnym i rewolucyjnym systemem dłutowania modułowego, które drastycznie skraca czas dłutowania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej jakości wykończenia powierzchni.

Dłutownice REV przeznaczone są do wykonywania wpustów i obróbek bezpośrednio na tokarkach i centrach obróbczych cnc. Narzędzia te zapewniają preparację materiału z doskonałym wykończeniem i w granicach tolerancji, co zawdzięczają maksymalnej sztywności dłuta. Przeznaczone są do tworzenia rowków wpustowych i kształtowych. Jednocześnie zapewniają większą wszechstronność i solidność. Inną zaletą stosowania tych narzędzi jest uzyskanie w zestawie kompletnych programów do stosowania na cnc oraz pomoc techniczna bez żadnych dodatkowych kosztów.

Dłutownice REV mogą być wykonane na zamówienie w celu dokładnego dostosowania narzędzi do potrzeb procesu produkcyjnego. Narzędzia mogą otrzymać różne długości trzonków, różne powłoki oraz kąt natarcia. W tym celu konieczne jest dokładne zdefiniowanie potrzeb obróbkowych przez klienta. Jednocześnie istnieje możliwość obliczenia czasu wymaganego na obróbkę różnych kształtów i długości obróbkowych.

Podczas pracy dłutownika napędzanego należy wziąć kilka elementów pod uwagę. Po pierwsze regulację luzów pojawiających się na śrubach, które należy wykonywać po długim czasie pracy narzędzia. W przypadku pojawienia się błędów symetrii wystarczy przesunąć trzonek wzdłuż osi Y. Dla uzyskania prawidłowego kąta obróbki lub w przypadku konieczności jego skorygowania wystarczy przekręcić śrubę regulacji kąta obróbki. Zmiana kąta może być spowodowana także odkształceniami mechanicznymi pojawiającymi się w trakcie pracy dłutownika. Równie istotnym elementem dla utrzymania prawidłowej pracy dłutownika napędzanego, który należy wykonywać co mniej więcej 10 godzin pracy urządzenia, jest smarowanie. Pozwala to w sposób właściwy chronić mechanikę narzędzia. Dla prawidłowej pracy dłutownika w dłuższym okresie ważna jest właściwa konserwacja. Dokonuje się jej po przepracowaniu ok. 1000 godzin. Podczas niej należy sprawdzić i dokonać ewentualnej wymiany łożyska czy uszczelnień.

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

Read Previous

Umowa o pracę w Holandii – na jakie warunki mogą liczyć Polacy za granicą?

Read Next

Tynk silikonowy – najbardziej uniwersalny produkt na elewacje