Breaking News :

nothing found
13 grudnia, 2024

Funkcje odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza zwiększa widoczność pracownika w różnych warunkach. Można z powodzeniem dostosować ją do wymagań stanowiska pracy, a także warunków atmosferycznych, jeśli prace odbywają się na zewnątrz. Wybór odzieży ostrzegawczej jest niezwykle szeroki. Pracodawcy coraz częściej sięgają po ten rodzaj odzieży roboczej. Jednak czy aby na pewno w pełni zdają sobie sprawę z funkcji odzieży ostrzegawczej? Warto zorientować się, jakie zalety i zastosowanie ma odzież ostrzegawcza, by w pełni wykorzystać jej potencjał.

Czym jest odzież ostrzegawcza?

Odzież ostrzegawcza bywa również nazywana odzieżą ochronną o wysokiej widoczności. Jest to rodzaj odzieży roboczej o specjalnych funkcjach. Zadaniem odzieży ostrzegawczej jest znaczące zwiększenie widoczności pracowników. Znajduje ona zastosowanie w coraz większej liczbie zakładów pracy, ponieważ jej stosowanie znacząco zwiększa bezpieczeństwo wykonywania zadań służbowych w wielu branżach i na licznych stanowiskach. Podstawową cechą odzieży ostrzegawczej są wyraźne fluorescencyjne kolory, najczęściej żółte lub pomarańczowe. Dodatkowo odzież ochronna o wysokiej widoczności wyposażona jest w liczne elementy odblaskowe dla lepszej widoczności, nawet po zmroku i w słabo oświetlonych warunkach pracy.

Funkcje odzieży ostrzegawczej

Odzież ostrzegawcza, ze względu na swój charakter, jest stosowana w miejscach pracy, gdzie istnieje ryzyko potrącenia pracownika przez ruchome pojazdy, ciężkie maszyny czy inne ruchome obiekty. Sama odzież ostrzegawcza nie jest gwarancją bezpieczeństwa, jednak przez zwiększenie widoczności znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy. 

Odpowiednia widoczność w miejscu pracy niejednokrotnie decyduje o zdrowiu i życiu pracownika przy jego codziennych obowiązkach zawodowych. Operatorzy ciężkiego sprzętu mogą łatwiej zauważyć pracowników pracujących w bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki odzieży ostrzegawczej. Najważniejszą funkcją takiej odzieży jest zwiększenie widoczności pracownika. Jest to niezwykle ważny element przeciwdziałania wypadkom w miejscu pracy. Dzięki różnym kolorom również dużo łatwiejsze jest rozróżnienie pracowników poszczególnych zespołów. 

Kolory mogą być także narzędziem służącym do sygnalizowania rangi pracowników. Oprócz tego, jako odzież ochronna, spełnia ona również inne funkcje. Chroni pracownika przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Dostępna jest jako odzież ocieplana na zimę, przeciwdeszczowa czy lekka i przewiewna odzież na upalne dni. Dodatkowo funkcjonalność odzieży ochronnej o wysokiej widoczności zauważalna jest w postaci licznych kieszeni, w jakie wyposażane są ubrania wysokiej jakości. Tak więc oprócz zwiększonej widoczności, odzież ostrzegawcza spełnia wszystkie wymagania stawiane przed odzieżą roboczą i odzieżą ochronną.

Dla kogo przeznaczona jest odzież ostrzegawcza?

Widząc odzież ostrzegawczą najczęściej kojarzy nam się ona z pracownikami wykonującymi roboty drogowe lub prace remontowe w bezpośrednim sąsiedztwie dróg. Rzeczywiście są to sytuacje uzasadnionego wykorzystania odzieży ochronnej o wysokiej widoczności, jednak nie jedyne. 

Odzież ochronna o wysokiej widoczności wykorzystywana jest również wszędzie tam, gdzie ludzie pieszo pracują w bezpośrednim sąsiedztwie ciężkich maszyn. Ułatwia ona operatorom maszyn łatwiejszą lokalizację innych pracowników. W definicji pracy, w sąsiedztwie ciężkich maszyn, mieszczą się również pracownicy lotniska, którzy pracując bezpośrednio na płycie lotniska muszą być doskonale widoczni. Odzież ostrzegawcza jest także popularna w zatłoczonych miejscach pracy. 

W odzież ochronną o wysokiej widoczności należy wyposażyć również pracowników magazynów wysokiego składowania, którzy pracują w równoległym sąsiedztwie maszyn, między innymi wózków widłowych. Na porządku dziennym jest również stosowanie odzieży ostrzegawczej na licznych stanowiskach w branży przemysłowej. Odzież ochronna o zwiększonej widoczności to także element stroju roboczego pracowników budowlanych oraz policjantów, służby ratownictwa medycznego i strażaków.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Read Previous

Metody bezbolesnego leczenia zębów – ile kosztują i dla kogo?

Read Next

Rzeczoznawca budowlany radzi – błędy ogrzewania podłogowego