Breaking News :

nothing found
15 czerwca, 2024

Metody bezbolesnego leczenia zębów – ile kosztują i dla kogo?

Wiele osób, które zauważyły u siebie zmiany próchnicze w jamie ustnej, często odkłada wizytę u stomatologa, ponieważ obawia się nieprzyjemnych doznań w trakcie borowania zębów. Medycyna stomatologiczna, jak każdy dział nauki, podlega jednak nieustannej ewolucji, dzięki czemu powstało wiele alternatywnych metod leczenia zębów bez konieczności użycia wiertła stomatologicznego. W artykule opiszemy metody bezbolesnego leczenia zębów.

Jak bezboleśnie leczyć zęby?

Ból przy borowaniu jest dla wielu osób bardzo nieprzyjemny, dlatego też obawiają się one, że usunięcie próchnicy bez użycia wiertła stomatologicznego będzie niemożliwe. Jednakże warto przeanalizować, jakie są współczesne możliwości leczenia zębów bez borowania, kiedy i w jaki sposób można je zastosować i jaki jest koszt tej procedury medycznej.

W wielu gabinetach stomatologicznych zamiast borowania można użyć żelu Carisolv. Jest to bezwiertłowa metoda usuwania próchnicy. W trakcie zabiegu stomatolog nakłada na chorobowo zmieniony ząb kroplę żelu, który ma za zadanie rozmiękczyć tkanki zaatakowane przez próchnicę. Po tej czynności dentysta delikatnie zeskrobuje chorą tkankę specjalnym narzędziem oraz nakłada opatrunek lub plombę. Żel Carisolv zawiera substancję aktywną, która skutecznie rozpuszcza chorą tkankę, ale nie uszkadza tej zdrowej. Metoda ta sprawdza się wyłącznie, gdy posiada się bardzo małe ubytki próchnicze.

Alternatywne metody borowania zębów

Kolejną metodą leczenia zębów bez borowania jest ozonoterapia. W tej metodzie do zwalczania próchnicy wykorzystywany jest ozon. Gaz ten ma działanie przeciwbakteryjne i remineralizacyjne. Przed zastosowaniem gazu ząb jest dokładnie oczyszczony i uszczelniony specjalnym kapturkiem. Pod niego wprowadza się gaz, który odkaża powierzchnię zęba. Ozonoterapia jest dedykowana małym zmianom próchniczym, które znajdują się zazwyczaj na powierzchni szkliwa. Leczenie ozonem jest niezwykle wygodne dla pacjenta, gdyż nie wymaga zakładania wypełnienia, szczególnie gdy zmiana próchnicza jest niewielka.

Leczenie zębów przy pomocy nowoczesnych metod

Jedną z metod bezbolesnego leczenia zębów objętych próchnicą jest użycie lasera. Sprawdza się on przypadku opracowania zmian próchnicznych. Laser ma za zadanie pomóc w odparowaniu chorych tkanek zęba. Usuwanie zmian próchniczych przy użyciu lasera jest zdecydowanie dużo mniej bolesne niż operowanie tradycyjnymi narzędziami. W trakcie działania lasera nie występują żadne negatywnie kojarzące się efekty dźwiękowe i wibracje. Lasera nie poleca się do trudno dostępnych ubytków ani wypełnień kompozytowych. Zarówno żel, ozonoterapia, jaki laser mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku, nieposiadających żadnych poważnych przeciwwskazań do wykonania zabiegów. Koszty zastosowania żelu, lasera bądź ozonu są porównywalne do tradycyjnego borowania i zakładania materiału wypełniającego, czyli popularnej plomby.

Bezbolesne leczenie ubytków próchnicowych jest nie jest tylko wizją przyszłości, ale na stałe wpisało się w ofertę zabiegową wielu gabinetów stomatologicznych. To alternatywa dla tradycyjnego borowania przy użyciu wiertła, które dla wielu wrażliwych na ból osób jest niezwykle  trudnym przeżyciem.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny

Read Previous

Samochody Skoda dla segmentu MŚP – poznaj program Biznes Ekspert

Read Next

Funkcje odzieży ostrzegawczej