Breaking News :

nothing found
26 kwietnia, 2024

Rzeczoznawca budowlany radzi – błędy ogrzewania podłogowego

Zaletą posiadania ogrzewania podłogowego w domu jest niewątpliwie komfort użytkowania podłogi – system grzewczy tego typu jest nie tylko funkcjonalny, ale i wygodny w użyciu. Podłogówka jest też dużo bardziej estetyczna niż tradycyjne ogrzewanie, ponieważ właściwie całe oprzyrządowanie jest ukryte pod podłogą. Niestety to, co dla nas jest zaletą, może stanowić także niemały problem w momencie, kiedy odkryjemy, że podczas instalacji systemu doszło do błędów wykonawczych. Prawidłowy montaż ogrzewania podłogowego jest więc kluczowy jeśli chodzi o bezawaryjność instalacji grzewczej. Jakie błędy są najczęściej popełniane przez ekipy zajmujące się montażem podłogówki i kiedy powinniśmy poprosić o ekspertyzę budowlaną? Rzeczoznawca budowlany radzi! 

Błędny projekt obiegu grzewczego 

Od prawidłowo przygotowanego projektu instalacji grzewczej zależy nie tylko jej bezawaryjność, ale i sensowność obiegu grzewczego. Nieodpowiedni projekt, według którego zostanie wykonana instalacja, może doprowadzić do poważnych awarii, których nie da się usunąć bez naruszenia posadzki i znajdującej się pod nią instalacji. Jednym z poważniejszych błędów, które można zaobserwować w przypadku podłogówki, jest układanie zbyt długich obiegów. Jeżeli obieg grzewczy przekracza ustaloną normę, woda przepływająca przez rurę nie może być poddana wystarczająco wysokiemu ciśnieniu. W konsekwencji możemy mieć do czynienia z niedogrzewaniem się niektórych obiegów lub ich wyłączeniem. Niestety, w takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być pozostawienie ogrzewania podłogowego w zastanym stanie lub jego całkowite przeinstalowanie. Rzeczoznawca budowlany w ekspertyzie powinien nie tylko wskazać potencjalne przyczyny usterek, ale i zasądzić konkretne działania naprawcze na korzyść inwestora. 

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża i brak izolacji 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas instalacji ogrzewania podłogowego jest złe przygotowanie podłoża pod podłogówkę. Niestety w związku z tym, że są to pierwsze czynności przygotowujące płaszczyznę pod położenie systemu grzewczego, błędy popełnione na tym etapie będą procentowały w przyszłości. Prawidłowo przygotowane podłoże powinno być nie tylko wyrównane, wygładzone i oczyszczone, ale i osuszone. Zdarza się jednak, że wykonawcy zapominają lub pomijają któryś z tych etapów, układając podłogówkę na zawilgotniałej lub nierównej podstawie, co doprowadza do niekontrolowanych ruchów płyty i nieestetycznych pęknięć posadzki. W najgorszym przypadku źle przygotowane podłoże może skutkować uszkodzeniem rur przewodzących wodę lub pęknięciami jastrychu. Poważnym błędem, który bardzo często zdarza się niedoświadczonym monterom, jest nieumiejętne zainstalowanie folii izolacyjnej, która powinna chronić całą instalację przed przenikaniem wilgoci. W przypadku, kiedy zauważymy podobne błędy na etapie przygotowywania instalacji, ich naprawienie będzie jeszcze możliwe bez większych nakładów finansowych. Problem pojawi się wówczas, jeżeli podczas użytkowania domu zauważymy na posadzce niepokojące pęknięcia lub osuwiska. W takiej sytuacji mamy prawo poprosić o wydanie ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany wydający obiektywną opinię powinien nie tylko wskazać przyczyny usterek, ale także zobligować wykonawcę do naprawienie powstałych szkód i wyeliminowania ich przyczyn. 

Źle przymocowane rury 

Jednym z problemów, który pojawia się na etapie wylewki masy betonowej, jest nieumiejętne przymocowanie rur przewodzących wodę. Zaleca się, aby do przytwierdzenia rur do podłoża używać wyłącznie dobrej jakości haczyków i klipsów, które będą w stanie utrzymać je w stałej pozycji. Niestety wykonawcy zajmujący się przygotowywaniem podłogówki często pomijają dodatkowe zabezpieczenia. W konsekwencji podczas wylewania betonu niezakotwione rury mogą oderwać się od podłoża i wypłynąć ponad jego powierzchnię. W takim wypadku konieczne będzie skuwanie betonu i ponowne zabezpieczenie rur. Wykrycie podobnych błędów jeszcze przed położeniem jastrychu będzie możliwe do wyeliminowania i nie tak kosztowne jak całkowite zerwanie posadzki i warstwy izolacyjnej pokrywającej rury. Rzeczoznawca budowlany, jeżeli wykaże rzeczywiste błędy wykonawcze lub uzna, że wykonawca użył materiałów słabej jakości, powinien zobligować ekipę zajmującą się instalacją do wstrzymania prac i naprawienia błędów.

Źródło: MPEXPERTBUD – Espertyzy Budowlane

Read Previous

Funkcje odzieży ostrzegawczej

Read Next

Multimetry – czym są i jak ich używać?