Breaking News :

nothing found
19 kwietnia, 2024

Wyjaśniamy, czym jest USG Dopplera i jakie badanie można wykonać z jego wykorzystaniem

USG to szybkie i bezinwazyjne badanie, które pozwala na zdiagnozowanie wielu, nawet groźnych schorzeń. Krótka procedura pozwala zajrzeć w głąb ciała i zobrazować narządy wewnętrzne pacjenta. Co jednak najważniejsze, wyniki badania USG są dostępne bezpośrednio po jego zakończeniu, więc zostaje wyeliminowany stresujący okres oczekiwania na dane i opis badania. Nie każdy jednak wie, że popularne badanie dopplerowskie jest rodzajem badania USG. Warto wiedzieć czym jest samo badanie Dopplera i jakie schorzenia można zdiagnozować za jego pomocą.

Czym jest USG Dopplera i na czym polega

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania USG. Oznacza to, że zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Urządzenie do ultrasonografu, za pomocą głowicy przykładanej do ciała, wysyła do jego wnętrza fale ultradźwiękowe. Fale te odbijają się od narządów wewnętrznych i następnie – na podstawie długości odbitych fal – przekształcane są na czarno-biały obraz widoczny na ekranie urządzenia. Obraz ten interpretowany jest na bieżąco przez lekarza przeprowadzającego badanie. Można zatem, w szybki i łatwy sposób zobrazować wielkość i kształt narządów wewnętrznych pacjenta. 

Badanie dopplerowskie, oprócz fal ultradźwiękowych, wykorzystuje także tak zwany efekt Dopplera. Pozwala on na zbadanie będącej w ruchu krwi. W ten sposób ocenie podlegają żyły, tętnice i naczynia krwionośne. Wykorzystując wspomniany już efekt Dopplera można sprawdzić kierunek i prędkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Uwidaczniane są wszelkiego rodzaju zastoje żylne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek czy zmiany miażdżycowe. 

Warto wiedzieć, że badanie dopplerowskie różni się od zwykłego badania USG tym, że w obrazowaniu przepływu krwi wykorzystuje kolor oraz dźwięk. Kolor widoczny na ekranie pozwala lekarzowi ocenić kierunek przepływu krwi, natomiast dźwięk odzwierciedla prędkość przepływu. Ważny jest również fakt, że badanie USG Dopplera jest całkowicie bezinwazyjne, bezbolesne i nie występują żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Może być przeprowadzane dowolną ilość razy i powtarzane w razie potrzeby zarówno u małych dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży i karmiących piersią. Samo badanie dopplerowskie przebiega identycznie jak każde inne badanie USG. Na badany obszar nanoszony jest żel przewodzący ultradźwięki, a następnie lekarz wodzi głowicą po badanym obszarze. W zależności od wielkości badanego obszaru badanie może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Jakie badanie można wykonać z wykorzystaniem USG Dopplera

Badaniu USG Dopplera podlegają żyły i tętnice, które są zlokalizowane na tyle płytko pod skórą, by możliwa była ich niezakłócona ocena. Najczęściej badany jest przepływ krwi i zmiany w obrębie tętnic szyjnych, tętnic podobojczykowych, serca, narządów płciowych, narządów jamy brzusznej oraz kończyn górnych i dolnych. Warto także wiedzieć, że badanie dopplerowskie przeprowadzane jest w diagnozowaniu guzków wątpliwego pochodzenia na narządach wewnętrznych. Ocenie podlega wtedy ukrwienie zauważonych zmian. Najczęściej zmiany nowotworowe są bardzo silnie ukrwione i dlatego też badanie USG Dopplera jest najlepsze do ich wstępnej oceny. Dodatkowo w podejrzeniu choroby nowotworowej przeprowadza się także ocenę przepływu krwi w węzłach chłonnych.

Wskazania do wykonania USG Dopplera

Najważniejszym wskazaniem do wykonania USG Dopplera są problemy z przepływem krwi w żyłach i tętnicach. Lekarz kieruje pacjenta na badanie dopplerowskie, kiedy podejrzewa miażdżycę czy chorobę zakrzepową żył. Ponadto USG Dopplera pozwala zdiagnozować niedrożność tętnic, zatory żylne, tętniaki oraz nieprawidłowość w pracy i budowie zastawek żylnych. Często również USG Dopplera serca łączone jest z badaniem echa serca dla uzyskania pełnej diagnozy tego narządu. Dodatkowo, jak już wspomniano, USG Dopplera doskonale nadaje się do wstępnej diagnozy zmian nowotworowych ze względu na ich bardzo silne ukrwienie.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Read Previous

Kontenerowe stacje sprężarek – skuteczne i elastyczne rozwiązanie

Read Next

Wywrotki – kiedy taki sprzęt jest niezbędny