Breaking News :

nothing found
23 kwietnia, 2024

Multimetry – czym są i jak ich używać?

Urządzenia pomiarowe są niezwykle ważne dla kontroli pracy poszczególnych sprzętów oraz instalacji znajdujących się w systemach budynków mieszkalnych jak i przemysłowych. Przyrządy pojedyncze, stosowane do analizy ograniczonej ilości danych, warto zamienić na mierniki wielofunkcyjne, czyli multimetry.

Co to jest multimetr?

Ta nieco tajemnicza i skomplikowana nazwa określa sprzęt łączący w sobie funkcjonalność wielu urządzeń pomiarowych. Cały system zamknięty zostaje w jednej obudowie, wyposażonej najczęściej w odpowiednich rozmiarów wyświetlacz.

Do czego służy multimetr? Do mierzenia i diagnozowania pracy instalacji, a także sprzętu elektrycznego. Co ważne, obecnie stosowane są przeważnie multimetry cyfrowe. W zależności od specyfiki instalacji i sposobu użycia, wymienia się multimetry montowane na drzwiach szafy (tak zwane tablicowe) jak i montowane na szynę DIN. W ofercie firmy F&F są również liczniki energii mogące spełniać rolę multimetrów, ponieważ również pozwalają na analizę i odczytanie wielu parametrów sieci zasilającej. 

Jak wybrać multimetr?

Rynkowa oferta cyfrowych przyrządów pomiarowych jest bardzo szeroka, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Na początku warto przestrzec przed nadmiernymi oszczędnościami. Modele najtańsze, pochodzę od niesprawdzonych producentów, bardzo często przygotowywane są z materiałów słabej jakości. 

Oczywiście nie należy zapominać o kluczowych parametrach technicznych. Spośród nich wymienić trzeba przede wszystkim dokładność pomiaru, czyli maksymalną dopuszczalną granicę błędu, rozdzielczość, jak również ilość parametrów, które multimetr analizuje.

Podczas doboru multimetru do konkretnych zastosowań, należy przeanalizować jego funkcje. Te zaś dotyczyć mogą pomiaru takich danych jak:

  • napięcie przemienne i stałe,
  • prąd przemienny i stały,
  • moc czynna, bierna, pozorna,
  • częstotliwość,
  • współczynnik mocy,
  • moc pobrana / oddana (w przypadku dwukierunkowego pomiaru)

Obok funkcji pomiarowych, dostępne mogą być również opcje dodatkowe, które znacznie ułatwiają obsługę tego typu urządzeń. Przydatna okaże się chociażby możliwość zapisu danych pomiarowych, czy komunikacja z zewnętrznymi systemami poprzez Modbus lub M-Bus

Aparatura kontrolna w inteligentnym domu

Biorąc pod uwagę powyższy opis multimetrów, ich właściwości oraz sposobu działania, warto wymienić kilka przykładów konkretnych urządzeń pomiarowych, z których można skorzystać w ramach budynków mieszkalnych lub przemysłowych. Pozwoli to na ich łatwiejsze dopasowanie do konkretnych potrzeb i wymagań, a także specyfiki konkretnych urządzeń oraz instalacji elektrycznych.

  • Wielofunkcyjne wskaźniki parametrów sieci – zalecane są zwłaszcza rozbudowane modele tablicowe, które zajmują się monitorowaniem najważniejszych parametrów sieci. Umożliwiają również analizę kierunku przepływu energii, a także zdalny odczyt wartości (pod warunkiem, że korzystają z odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego).
  • Panelowe przetworniki sygnałów – można ich użyć do pomiaru wartości i ustawiania alarmów sterujących przekaźnikami.
  • Wskaźniki napięcia – stosowane są między innymi panelowe mierniki do pomiaru wartości skutecznej napięcia przemiennego czy też do ciągłego pomiaru napięcia w sieci jednofazowej lub trójfazowej.

Urządzenia pomiarowe nie tylko zapewniają należytą kontrolę nad pracą poszczególnych urządzeń i całej sieci elektrycznej, ale również zwiększają poziom bezpieczeństwa. Dzięki nim możliwe stanie się uniknięcie wielu awarii oraz uszkodzeń poszczególnych elementów. Oczywiście pod warunkiem, że sprzęty zostaną w odpowiedni sposób dobrane – zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i funkcjonalności.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Read Previous

Rzeczoznawca budowlany radzi – błędy ogrzewania podłogowego

Read Next

Panele słoneczne na dachu czy na gruncie?